Prodej medu

3.9.2023

Zazimovali jsme 15 včelstev.

7 oddělků jsme koupili v květnu a 3 dostali k nové maringotce nad Skryjemi, zbytek rozchovali.

Medu máme málo, medili jsme jen jednou.

Uvidíme, co přinese zima 2023/24.

Držte nám palce!

S+T+F+A

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stočili (2.6.2022) jsme první letošní med.

Prodej zahájíme kolem 15.6. a prodáváme buď z hostince Na Slapnici, nebo ze mlýna, od října jen ve Mlýně Slapnice.

Med stále máme, jsou  "3 druhy" podle doby stáčení

- javor až akát

- akát až lípa

- lípa až medovice

Cena letošního medu bude 250,-Kč za Kg, 130,-Kč za 0,5 Kg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vážení přátelé dobrého křivoklátského medu!
V letošní sezóně 2021 med bohužel neprodáváme.
Není..
Udělali jsme vše proto, aby to v roce 2022 bylo lepší.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 Vážení přátelé dobrého křivoklátského medu!
V letošní sezóně 2020 bylo medu strašně málo, omlouváme se, museli jsme omezit jeho prodej. Med už žádný není.
Ačkoliv počasí bylo nádherné, tak bohužel byly v červnu velmi chladné noci a to rostliny v nektáriích moc nemeduji. Pak přišlo období častých nárazových sic krátkých odpoledních dešťů, které pomlátily včely a spláchly medovici z listů a jehličí.
 
 
 
 
 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážení přátelé dobrého křivoklátského medu!

 
Včeliček jsme na pozim 2016 zazimovali 33. Všechna včelstva přežila zimu bez úhony, jen jedna matka byla trubcokladná a jedno včelstvo zaostává v rozvoji. V květnu 2017 jsme tedy měli 31 produkčních včelstev, což je téměř dvojnásobek minulého roku.
Stejně jako v loňském roce, nikde na dolet od včelína není řepka, tudíž se nemusíte bát příchuti této úděsné energetické plodiny.
 
Letošní průběh jara, kdy koncem března napučely všechny stromy, aby pak během velikonoc pomrzly pod 4 cm sněhu, nám i včelám způsobil velké starosti.
Na přelomu dubna a května byla snůška pouze pylu. Nemedovaly trnky, javory, mráz spálil ovocné stromy a pravděpodobně i napučené lípy. Protože včely měly dost zásob cukru ze zimy a pylu byla hojnost díky pampeliškám, nechali jsme je alespoň stavět velké množství nových plástů. Je to velice pracná a drahá (voskové mezistěny) práce, ale je to to jediné, jak lze pyl využít a pomoci včelám ke zdraví, když není med.
 
Nějakým zázrakem se v našem údolí okolo Zirožského potoka objevila už koncem května medovice na javorech, olších i lískách.
Medovice vzniká tak, že se přemnoží určitý druh mšice, které sají šťávu z listů (či z jehličí), ze šťávy si berou rostlinné bílkoviny a vyloučí cukry na list. Z listí cukry sbírají mravenci a včely. Medovici-listovku z javorů jsme ještě v takovémto množství neměli.
V druhé polovině června nasbíraly včely medovici ze smrků a začátkem července i z borovic. Do toho rozkvetly červencové louky.
Nicméně přibližně od 10. července už včely nebyly schopny nasbírat dost medu, aby nehladověly.
Sezónu sběru medu jsme ukončili 15.7. posledním meděním, či spíše "dočištěním plástů od medovice". Pak už jsme včely museli nakrmit cukrem a začít zazimovávat o 15 dní dříve než je obvyklé.
 
 

Na přelomu května června jsme stočili přes 500 kg květového medu medu (složení: pampeliška, hlohy, jeřabiny, ostružiny, a asi spousta dalších kytek...). Protokol o rozboru zde.

V půli června jsme stočili přes 360 kg medu - směs listovky a kytek
Složení medu je: javorová a v menší míře olšová medovice (tzv. listovka) a nektar z pampelišky, a pak trochu z hlohu. Med bude pravděpodobně krystalovat protože obsahuje zrnka pylu z pampeliček a hlohu. Protokol o rozboru zde.

Na konci června jsme stočili přes 400 kg převážně medovicového medu zřejmě z medujících smrků a borovic (což nás v červnu docela příjemně zaskočilo). Protokol o rozboru zde a zde.

 

"Panenský med"

Dále si Vám dovolujeme nabídnout zcela výjimečný med z tzv. "panenského díla", tj. z již zmíněných nově vystavěných plástů. Tento med má tu nejjemnější chuť a tak můžete porovnat, jak chutná "nektar" včelám, když ho čerstvý přinesou a vysuší dříve než se ovoní medem a pylem ze starších plástů, na kterých včely přezimovaly. Protokol o rozboru panenského medu zde.

 

Informace o ceně medu pro rok 2017:
Cena medu je 180 Kč za kilo při odběru ze Mlýna či po dohodě v Praze.
Dále Vám připočteme 10 Kč za sklenici.
V případě, že nám naši sklenici s původní etiketou vrátíte, vrátíme Vám 10 Kč. Sklenici s víčkem však nemyjte, umyjeme si ji sami.
Celková cena za sklenici a med 1kg je 190 Kč,  100 kč za 0,5 kg a 55 kč za 250g.
 

Med je možné si vyzvednout po předchozí domluvě buďto osobně v medárně na mlýně Slapnice, obec Skryje č. 1, okres Rakovník (doporučujeme spojit s výletem) a nebo po předchozí domluvě v A&A Galerii v Praze pod Petřínem, (U lanové dráhy 2, Dům u Černohorských); www.aagalerie.cz

Vaši objednávku zaslanou emailem (med.slapnice@gmail.com) považujeme za závaznou.
 
Med stáčíme pouze do našich sklenic (cca 1kg, 0,5kg a 250g či do plastového medvídka - 250g).  Ve Vaší objednávce specifikujte Vaše požadavky na obsah a formu balení medu a my se Vám pokusíme vyjít vstříc.
 
Upozorňujeme, že například v roce 2016 byl med vyprodán již v srpnu. Doporučujeme Vám objednat si med "dopředu" během června a vyzvednout nejpozději v září.
 
 

 

 

 

 
Vaši včelaři
Stanislav Kužel a Tereza Konvalinková