Ohřívání medu
V naší medárně ke ztekucováníi medu používáme polystyrenový box s nastavitelným termostatem (na 45 °C), který je vyhřívaný žárovkami a ventilátor zajišťuje neustálou rovnoměrnou cirkulaci vzduchu. Je to ideální způsob, protože zajišťuje rovnoměrné ohřívání jak velkých tak malých nádob.
Dobří včelaří obvykle ohřívají med jen jednou a to před stáčením medu do skleniček, nebo, pokud rozlijí med do sklenic do 14-20 dnů od vytočení, lze ohřát i přímo med, který je již nalitý ve sklenicích.
V důsledku vícenásobného ohřívání medu vzniká v medu látka hydroxylmethylfurfural (HMF), která kazí chuť a vůni medu a zdraví neprospívá. Každé ohřívání medu zvyšuje jeho hodnotu, normy uvádějí u vytočeného medu maximální hodnotu HMF do 10 mg/kg. Opakované ohřívání snižuje kvalitu medu a nedoporučujeme ho.
Pokud Vám vadí, že Vám med, který jste si koupili, zkrystaloval, postačí med mírně zahřát na cca 45 °C - vyšší teploty však med ničí. Zahřátí medu v domácích podmínkách se nejlépe provede ve vodní lázni. Voda má teplotu 45 °C, pokud ještě udržíme ve vodě ruku. Je důležtité med nepřehřát - cca nad 55 °C - na povrchu medu se pak vytvoří hustá bílá pěna. V pěně jsou vysrážené bílkovinné látky - tedy to nejcennější, co v medu je. Takový med je v podstatě zničený, bez vitamínů a enzymů. Je to pouhé sladidlo, které však nekrystalizuje ani po několika měsících (jediným medem, který zůstává takto přirozeně "tekutý" po dlouhou dobu, je med akátový).
Ohřívání ve vodní lázní je nouzovou "domácí" metodu, která med vždy trochu znehodnotí. Z toho důvodu doporučujeme zákazníkům si mimo včelařskou sezónu (květen až srpen) kupovat a skladovat med pastovaný a nebo nepohrdnout medem zkrystalovaným.
V našem včelařství jsme ochotni stálým zákazníkům dodat a rozehřát větší množství medu (min. 15 kg) k domluvenému datu v roce - mají tak jistotu, že med se rozehříval jen jednou.